Перше в Україні авторське свідоцтво на шрифт!
Я ніколи не поміщав у рамочки свої дипломи, нагороди чи сертифікати, але для авторського свідоцтва на шрифт Mars Type я зробив виняток!
В Україні можна реєструвати шрифт як комп'ютерну програму і як графічний твір, тому свідоцтва два. З реєстрацією програми проблем не виникло, а зображення літер шрифту в Україні було зареєстровано ВПЕРШЕ, і з ним було багато складнощів.
Спочатку Міністерство економічного розвитку і торгівлі відмовилося визнавати шрифт графічним твором, оскільки у них немає процедури експертизи шрифту. Вони запропонували мені провести експертизу за власний кошт, хоч така вимога і незаконна. Обійшлося без експертизи, але, все ж, довелося допомогти їм у розумінні шрифтових питань.
Про все це, а також про призначення навігаційних шрифтів я написав супровідний текст, додавши опис особливостей шрифту Mars Type та порівняння його з іншими шрифтами.
10 хвилин шрифтового занудства
Mars Type є цифровим шрифтом для систем візуальної навігації, що допомагають орієнтуватися у місті, в аеропорту, на орбітальної станції чи колонії на Марсі. Такими шрифтами набирають тексти на табличках, покажчиках, екранах різних пристроїв, тому до шрифтів цього типу є певні технічні вимоги.
Головне призначення навігаційного шрифту в тому, щоб читабельність і розбірливість слів залишалася максимальною навіть у несприятливих умовах. Прикладами несприятливих умов є:
- візуальні викривлення тексту (розташування під кутом до глядача, віддаленість від глядача, вібрація або рух об'єкта з текстом);
- технічні викривлення тексту (друк з низькою деталізацією, пошкодження, зношеність, запилення поверхні з текстом);
- труднощі сприйняття (мало часу на читання).
Для вирішення цих проблем знаки шрифту повинні бути досить простими й впізнаваними, не дуже жирними та не дуже тонкими, мати слабкий контраст між основним і додатковим штрихами та відчутну, але помірну, різницю між висотою рядкових і великих літер. Також важливі правильно підібрані апроші (відстані між знаками).
Інше призначення навігаційного шрифту, як і будь-якого авторського твору, є оригінальність. Не дивлячись на суворі функціональні вимоги, навігаційний шрифт може мати деякі зовнішні ознаки будь-якого стилю або унікальні риси в тих чи інших літерах, цифрах чи інших знаках.
Навігаційні шрифти близькі до текстових шрифтів для книг і газет, тільки вимоги до навігаційних шрифтів ще суворіше. Шрифт для навігації повинен дозволяти прочитати короткий текст на покажчику дуже швидко, а текстові шрифти, розраховані на тривале читання, з комфортною для читача швидкістю. Через читання набірних смуг з безліччю рядків текстові шрифти нерідко мають зарубки, що дозволяють погляду легше знаходити й триматися на рядку. Також зарубки можуть визначати приналежність до історичного стилю та виконувати естетичну функцію. А в навігаційних шрифтах зарубки можуть уповільнити розпізнавання короткого, але дуже важливого тексту, тому більшість шрифтів на покажчиках і табличках, відносяться до типу «ґротески» (шрифти без зарубок, некарбовані шрифти).
Особливості описаних видів шрифтів роблять їх невиразними у порівнянні з декоративними чи рукописними шрифтами, для яких на першому місці стоїть не зручність читання, а образ, пластика, настрій. Люди, некомпетентні в дизайні чи друкарстві можуть не розрізняти деякі текстові чи навігаційні шрифти, але цей факт не виключає прості шрифти без зарубок зі списку об'єктів авторського права.
Схожість різних творів всередині одного класу, з точки зору простого споживача, є типовою не тільки для шрифтів, але і для інших предметів: ділові костюми, велосипеди, робочі інструменти, взуття, відтінки кольору, рецепти страв. Люди можуть мати різні почуття від читання тексту, набраного різними шрифтами, від використання одягу, від спостереження невідомих кольорів, але найчастіше вони не будуть зосереджені на цьому досвіді, оскільки шрифти (одяг, фарби) не належать до сфери їх особистих чи професійних інтересів.
Шрифти без зарубок мають ще одну важливу особливість — вони є найпопулярнішим типом шрифтів у світі, що робить охорону авторських прав на такі шрифти дуже актуальною.
На сайті найбільшого в світі шрифтового магазину Myfonts.com, де можна знайти близько 130000 шрифтів, в одному з шести головних розділів — «sans serif» (без зарубок) знаходиться близько 64000 шрифтів (49% колекції).
З 50 шрифтів-бестселерів Myfonts.com 42 (84% списку) є простими текстовими шрифтами без зарубок. Ось так виглядає десятка лідерів продажів.
Маючи справу зі схожими на перший погляд написами важливо розуміти, з чого саме складається текстовий або навігаційний шрифт і що є зовнішніми відмінними ознаками шрифту, як набору літер і правил їх розміщення та відображення. У шрифтах, призначених для читання тексту, в авторський задум входять такі важливі ознаки:
- Форма ключових елементів, з яких складаються літери відомих нам писемностей, цифри та інші загальновідомі знаки (арифметичні, знаки пунктуації, знаки валют), наприклад: форма, нахил, товщина вертикальних, горизонтальних, діагональних штрихів; форма овальних та півовальних елементів; обрис, гострота, кут кінцевих елементів; форма зарубок, шипів, крапок над і та інших дрібних елементів; відкритість літер (c, a, e, …), висота і форма верхніх і нижніх виносних елементів літер (р, б, у, …).
- Насиченість (жирність) знаків. Для текстових шрифтів це означає, наскільки темною, при друку чорним по білому, буде виглядати окремий рядок і текстовий блок.
- Співвідношення висоти й ширини знаків (діапазон від вузьких до широких).
- Різниця між висотою рядкових та великих літер.
- Відстань між знаками (апроші) та кернінгові пари (окремо визначена відстань між конкретними парами знаків).
- Висота рядку (відстань між рядками, зазначена у файлі шрифту).
- Рівень поперечини (висота горизонтального штриха або з’єднання штрихів у літерах А, В, Н, …
Ці ознаки показують, що перевірку навігаційного чи текстового шрифту на схожість до стану змішування з іншими шрифтами треба робити, в першу чергу через порівняння текстових блоків, а не окремих літер. Слід набирати однаковий текст однаковим кеглем (розмір шрифту у пунктах), з міжлітерними та міжрядковими відстанями за замовчуванням для кожного шрифту. Не дивлячись на зовнішню схожість деяких літер, складальні шпальти (блоки тексту, сторінки), набрані різними шрифтами, мають різні візуальні якості. Ці якості називають «срібло набору» і до них відносять: насиченість тону, статичність і динамічність, гострота і м'якість. Їх легко помічають дизайнери, а недизайнеры не звертають на них увагу, оскільки вони сконцентровані лише на читанні самого тексту. Для них питання «читається або не читається» зазвичай важливіше, ніж «який це шрифт». Не дивлячись на це, дослідження з цього питання показують, що шрифти впливають на ставлення читачів до тексту, навіть коли вони не знають про це вплив.
Окремі літери досліджуваних шрифтів теж варто порівнювати, але треба розуміти, що різні букви складаються з різних ключових елементів, і відмінність між буквами різного типу можуть бути абсолютно різними. Наприклад, в текстових шрифтів без зарубок, літери І, Г, Е, Н, П, Т, Ш будуть більш схожими в різних шрифтах, ніж літери А, К, С, О, а, б, е, у. Літери I в більшості таких шрифтів виглядають просто як прямокутник, навіть його пропорції можуть бути схожими на 99%, але це не буде ознакою запозичення чужої роботи. Прості літери I, H, T, … а також крапки, риски та інші знаки у текстових шрифтах можна порівняти зі штрихами у станковій графіці. Ви легко знайдете дві гравюри різних художників, у яких використовуються однакові горизонтальні чи вертикальні штрихи, але це не буде розглядатися як недобросовісне копіювання.
На цих ілюстраціях показано порівняння текстів та окремих літер шрифту Mars Type з популярними сучасними шрифти без зарубок текстового і навігаційного призначення:
1. Шрифт Arial Regular (США)
2. Шрифт Futura PT Book (Росія, США, Німеччина)
3. Шрифт Proba Pro Regular (Україна)
4. Шрифт Geometria Regular (Росія, Німеччина)
5. Шрифт Myriad Pro Regular (США)
6. Шрифт Open Sans Regular (США)
За цими дванадцятьма літерами, що представляють різні типи ключових елементів видно, наскільки нерівномірно розподіляються відмінності між різними шрифтами.
Однією з оригінальних особливостей шрифту Mars Type є форма літери О та інших літер з круглими та напівкруглими елементами.
Зовнішній контур О прагне до правильного кола, а внутрішній є прямокутником, схожим на ілюмінатор.
Це зроблено для підвищення впізнаваності шрифту при читанні крупних написів з близької відстані і, водночас, для стійкості дрібного тексту до дефектів відтворення на папері чи екрані. Також видно, що літера Н, що складається з 2 вертикалей та 1 горизонталі, у всіх порівняннях має мінімум відмінностей.
Також у верхньому рядку порівнюються літери І (заголовна Ай), l (рядкова Ел) та 1(цифра один), а також цифра 3 (три) з великою літерою З (Зе). Ця важлива для навігаційних шрифтів перевірка показує, що шрифт Mars Type Regular зроблений з урахуванням підвищеної розрізнюваності символів, які в багатьох шрифтах виглядають схоже. Ця відмінність важлива для швидкого пошуку потрібної цифри або літери на знаках і таблицях з кодами, номерами, артикулами.
Як бачите, я зробив те, що мав зробити — “пояснив за шрифт”. Після цього юрист, який подавав документи на свідоцтво, помістив мій текст у свою дивовижну структуру з юридичних формулювань, посилань на закони України, справедливих відповідей на відсутність експертизи, та відповів це все у МЕРТ. Тобто він “пояснив за права” )
Після цього мій шрифт зареєстрували як графічний твір! 🙌 Ось чому я помістив свідоцтва у рамочки та сфоткався з ними!
Приємно отримати перше в історії України свідоцтво на графіку шрифту. Для першого в світі шрифту, створеного спеціально для людської колонії на Марсі!
Дякую Костянтину Зерову за підготовку документів, Андрію Константинову за допомогу з конвертацією файлу ttf у потрібний формат, Ірі Оленіній за футболку зі шрифтом Mars Type та Оппі (Opportunity — Mars Exploration Rover B).
Корисні посилання:
- З чого почати розробку нового шрифту (покроковий посібник)
- Стаття про шрифт Mars Type у блозі Rentafont
- Скачати шрифт Mars Type безкоштовно
Дякую за увагу! 👏